Digital Video Broadcasting
A DVB-T, a földfelszíni digitális sugárzás, megoldásainak köszönhetően nagyobb műsorválasztékot, kiváló minőséget és megbízható vételt biztosít a nézők számára. A DVB-T emellett egy olyan "jövőbiztos" rendszert is jelent, amely új piaci és üzleti lehetőségeket képes teremteni. Általános bevezetése frekvenciák felszabadítását teszi lehetővé új szolgáltatások számára. MPEG-4 képtömörítési eljárással multiplexenként akár 8-12 SD-csatorna vagy 3 HD-csatorna átvitele lehetséges. A hangcsatornák átvitele szintén MPEG kódolással történik.
Próbáljuk laikus nyelven megfogalmazni: pl. a hagyományos földfelszíni tv adás ( analóg) amit eddig egy szoba antennával , vagy tetőantennával vettünk pl. az m1-et, nos annak az egy csatornának a helyén az új rendszerben akár 8-12 adás is fogható eddig soha nem látott minőségben és kiegészítő extra szolgáltatásokkal, mint például nyelvválasztás, elektronikus műsorújság, stb, stb. A minőségi ugráson kívül a legfontosabb, hogy lényegesen jobbak a vételi lehetőségek, nincs szellemkép, színtorzítások, vagy van tökéletes kép, vagy nincs kép egyáltalán !
Mi kell ehhez? Ha a legolcsóbban akarjuk "megúszni" és régi típusú analóg TV készülékünk van akkor egy mpeg4 dekóder vásárlásával ( mindigtv matrica !) megúszhatjuk a dolgot. A tv antennát a dekóder antenna bemenetére csatlakoztatjuk és a dekóder kimenetét mint egy videomagnót a tv-re kötjük, pl. egy scart csatlakozóval. Ezután nem a tv csatornaváltójával váltunk csatornát, hanem a dekóder csatornaváltójával.
természetesen "B" opcióként lecserélhetjük az elavult régi képcsöves analóg TV-t egy új korszerű MPEG-4 digitális tunerrel rendelkező "full HD"-s készülékre ( Figyelem NEM HD Ready v. HD kompatibilis jelölés hiszen az csak azt jelzi, hogy az adott készülék képes fogadni a HD jelet, de nem garantál semmilyen minimális felbontást)
Figyeljünk a felbontásra utaló jelölésre:
HD Ready
A HD Ready egy alkalmassági megjelölés, amely tanúsítja, hogy egy adott készülék alkalmas nagyfelbontású tartalom feldolgozására és megjelenítésére. Tehát ez a jelölés NEM azt jelenti, hogy a készülék alkalmas a FULL HD tartalom valós felbontású megjelenítésére. ( 1920×1080 képpont)
• fizikailag legalább 720 sor megjelenítésére képesek, és képarányuk 16:9-es • komponens (YPbPr) és HDMI vagy DVI csatlakozón tudnak HD jelet fogadni • a HD jel fogadására alkalmas bemeneteken fogadni tudják a 720p és 1080i formátumú (1280×720@50/60Hz progresszív és 1920×1080@50/60Hz váltottsoros) jelet • a DVI vagy HDMI csatlakozón támogatják a HDCP másolásvédelmi eljárást
HD Ready 1080p
A HD Ready 1080p tanúsítvány azok a készülékek kaphatják meg, amelyek a HD Ready előírásain túl megfelelnek a következőknek: • minimum 1920×1080 pixeles fizikai felbontás • HDCP képes digitális bemeneten 1080p jel fogadása 24, 50 és 60 Hz-es képfrissítés mellett is • 1920×1080 pixeles kép megjelenítése overscan nélkül (natív, 1:1-es, megjelenítés) Kompatibilisnek kell lennie a 1080i és a 720p jelekkel mind 50, mind 60 Hz-es képfrekvenciánál, és rendelkeznie kell HDMI csatlakozóval (beépített HDCP tartalomvédelemmel). Az i és a p a letapogatás módjára utal: az i vagyis „interlaced” esetben váltott soros a letapogatás módja, míg p esetén „progressive” vagyis soronkénti. Váltott soros letapogatáskor is minden sor letapogatásra kerül, először a páratlan, majd utána a páros sorok.
FULL HD 
FULL HD nos ez az ami kell ! :-) A jelenlegi HD szabványban meghatározott maximális felbontást jelenti, mely 1920x1080 képpontos felbontású képet jelent. A Full HD és az 1080p kifejezések ugyanakkora felbontásra utalnak. A meghatározás azt is előírja, hogy a készülék képes legyen Blu-ray-en kiadott filmek esetében is alkalmazott 24 képkockás formátumot megjeleníteni.
A 720p nevezett esetében 1280x720 képpont rajzolódik ki egyszerre a képernyőre, míg a legjobbnál, a gyakorta Full HD-nek is nevezett HD-Ready 1080p-nél 1920x1080 pixel van a képernyőn - a differencia tehát több mint egymillió képpont.
A nagyfelbontású televízió, angolul high definition television (HD TV), a néző számára a látványt tekintve minőségi változást jelent. Az új szolgáltatást a következő generáció televíziójának tekintik, mely gyors ütemben terjed az egész világon, és a hozzáértők szerint hamarosan ez lesz az új szabvány a televíziózásban.
A HDTV szolgáltatások a hagyományos normál felbontású (SDTV) televíziós szolgáltatásokhoz képest sokkal jobb kép minőséget nyújtanak. Az 576 soros kép megjelenítés helyett, amit az Európában használt „625 soros” SDTV-k nyújtanak, a HDTV 720 vagy 1080 sor megjelenítésére képes. A mozgókép ábrázolása is jobb lehet attól függően, hogy a megjelenített sorok egy váltott, páros illetve páratlan soronként beolvasott képet jelenítenek meg másodpercenként 50 alkalommal, vagy pedig egy teljesen összefüggő képet 25-ször másodpercenként. Ezen kívül a HDTV mindig 16:9-es képarányú, ami jobban alkalmazkodik az emberi szem által áttekinthető képarányhoz.
A televíziózás világában egyre nagyobb teret nyer a digitális
műsorszórás, amely képes gyökeresen megváltoztatni a televíziózás
szokását. E rendszer kiépítésére jött létre 1993-ban a DVB néven
ismertté vált páneurópai platform. A szervezet feladata, hogy
koordinálja a szabványos digitális televíziós sugárzás összehangolt
bevezetését a különböző országokban.
A DVB ajánlásai alapján az alábbi szabványok kerültek
kidolgozásra: - DVB-T digitális földfelszíni műsorszórás a VHF-UHF
sávban - DVB-H digitális műsorszórás mobilkészülékekre - DVB-S
digitális műsorszórás műholdon keresztül - DVB-C digitális
műsorelosztás kábelhálózatokon

forrás: Wiki, Antenna Hungária, MTV
|