Hamisítatlan Alpok-Adria körtúrát ajánl a városi pörgésből való kiszakadáshoz igen részletesen és alaposan Ihász Zsolt, a Mito art operations directora. Ihász Zsolt, Mito art operations director
Alpok-Adria körtúra Nem az az ember vagyok, aki egész évben az ázsiai körtúráját várja, hogy egyszerre vehesse ki a több, mint egy hónap szabadságát. Őszintén szólva meg is kattannék, ha nem tudnám kipihenni magam 2 havonta, így legalább mindig van miért kitartani. Az élményeket meg gyűjteni kell, mert egy biztos: azt már senki sem veheti el tőlünk, és ezért érdemes csak igazán élni! Miért pont Horvátország és Szlovénia? Attól, hogy van tengerpartja, nagyon sok másfajta látnivalót is tartogat számunkra. Nincs annyira messze, hogy ne érje meg elugrani akár egy hosszú hétvégére (~500km). Ezek többnyire csak az utazással kerülnek többe, mint a belföldi pihenések (4 főre viszont szintén gazdaságos). Mi, a feleségemmel gyakran utaztunk ezekben az országokban, hogy valami újat fedezhessünk fel. Tapasztalataimat és élményeimet körtúrába foglalva, most egy egész hetes kikapcsolódás tervét szeretném megosztani veletek. Itt az ősz, és az Időkép azt mondja, hogy viszonylag száraz és meleg időszak lesz ez, szóval én azt tanácsolom: vágjatok bele! Szerencsére nemcsak a munkámat, hanem az utazásaimat is jól megszervezem, komoly kutatómunka előzi meg őket, és szerintem ennek ti most örülni fogtok, mert ezek mind bombajó, bejáratott helyek!
Mit lehet Szlovéniában csinálni? A természet szépségei segítségével áthangolódni a munkáról és a pörgős budapesti életről. Azt garantálhatom, hogy az ajánlott túra állomásain minden hely zárva lesz este 10-11 után. Lesz időtök egymással beszélgetni, pihenni, olvasni vagy csak végre a csillagokat bámulni a fényszmog hiánya miatt. Bohinjra valahogy mindig ősszel esik a választásunk, október 23-án ideális itt tölteni a nemzeti ünnepet. 5 és fél óra alatt már a tó partján lévő Ribčev Laz városába érhetünk Budapestről. Fiatal és jófej szállásadónknak, Gregornak köszönhetően akár egy késő esti / éjjeli érkezést is le lehet egyeztetni, így egy munkanap után már másnap korán elkezdhetjük a nézelődést. Esti vezetésnél vigyázzatok, nehogy a fáradság győzzön, jóféle pulzáló elektronikus zenével tuti nem fogtok elaludni a volán mögött. Soundcloud repostjaimból bármit szívesen ajánlok, de talán ide a legstílusosabb az Odesza duo No.SLEEP mixsorozata háttérzenének.
Másnap reggel indulhat is a Bohinj tó környékének felfedezése, ami a júliai Alpok legmagasabb csúcsa, a Triglav (2864m) ölelésében fekszik. A Triglav Nemzeti Parkot a vízesések nemzeti parkjának is nevezik, ezt a világ leghasználhatatlanabb weboldala bizonyítja, de mégis itt van összeszedve a legtöbb hasznos lokációs információ a környékről. Kávézzunk egyet a tóparton aztán nézzük meg a túloldalán a völgy végében található Slap Savica vízesést, ahonnan a Száva ered. Visszafelé felmehetünk sífelvonóval a Vogel-re, ahonnan csodaszép kilátás nyílik a völgyre. Amikor utoljára voltunk ott, az előző napi esti eső fent már havat hozott.
Bárhol nyugodt szívvel ajánlom a roston sült pisztrángot blitvával (mángold, amit párolva, egy kevés főtt krumplival készítenek el), aki viszont a halat nem szereti, az egyen čevapot vagy pljeskavicát. Ez a helyszín egy külön hétvégét is megérdemelne, de a mostani körtúraajánlásom arról szól, hogy intenzíven szívjátok magatokba az élményeket és minnél több helyszínt lássatok. Nyomás aludni és holnap már mehettek is tovább!
A völgyből kifelé haladva nézzétek meg a meseszép Bled-i várat, a Bledi tó partján, aztán ebédeljetek egyet ebben az étteremben, ahol a pljeskavica átmérője egy kisebb pizzának felel meg és persze a pisztráng is kiváló. Kreatív Online - Alpok-Adria körtúra halakkal és hegyekkel
Ebéd utáni sétának a Vintgar szurdokat ajánlom, ami után kellőképpen elfáradva megcélozhatjátok Bovec városát a gyönyörű Soča völgyben.
Itt semmiképp se a GPS által ajánlott útvonalat kövessétek, különben kihagytok egy hágót, több mint 30 szerpentínnel, ahol egyébként hegyi rallyt is rendeznek. Bovec a raftingolók hazája, de kiránduló hely is akad itt bőven. Izgalmas túraút vezet a Soca forrásához, de ha itt vagyunk akkor a zipline-t semmi pénzért se hagyjuk ki. Higgyétek el, ez nem Visegrád, és nem is Ausztria. A két cég közül ezt válaszd, és ígérem, hogy felejthetetlen lesz az élmény! Innen továbbállva nincs preferált útvonalam, de érdemes végig a Soča völgyében utazni a Škocjanske Jame barlangig. Erre a programra kalkuláljunk egy egész napot, mert a túravezetés minimum 3 órás. A Reka folyó (melynek neve folyót jelent) itt tünik el a föld alatt, hogy 20km-el odébb, Triestnél (!) újra felszínre bukkanjon és a tengerbe ömöljön. Egy olyan barlangrendszerben sétálhatunk, ahol sok csodán kívül egy 14 emeletes lakótelepi ház is elférne. A környéken Matavun, Divaca vagy akár Triest városában találhatunk szállást. Vacsorára térjetek be valahova egy jó pastát vagy házi raviolit enni, mert itt mindenhol érezhető Olaszország közelsége. Ha netán korán végeztetek (tuti nem), akkor még elérhettek Opatiába, hogy már a horvát tengerparton hajtsátok fejeteket álomra.
Az egész Isztriai félsziget dús növényzetű és gyönyörű. Régen azt hittem, hogy minél délebbre megyünk Horvátországban, annál szebb és jobb. Hát nem! Opatija egy igazi gyöngyszem a monarchiát idézői építészetével, felkapott hoteleivel és luxusboltjaival. Ráadásúl a világ legjobb minőségű, fehér szarvasgombája főként innen származik, amellett, hogy ez Horvátország egyik legjobb bortermeló vidéke. Érdemes lemenni egészen Mošćenička Draga-ig és fölötte a hegyen Mošćenice-t is meglátogatni. Egy reggeli vagy esti futásra nem tudok szebb helyet elképzelni, mint a 12 km hosszú Lungomare, ami egy tengerparti sétány Lovran városától egészen Voloskoig. Meglepetésként ért, amikor megtapasztaltam az újhullámos gastronómia első fecskéjét Horvátországban, amivel találkoztam: Konoba Tramerka, ahol tényleg nagyon jól főznek!
Rijekát elhagyva 85 kilométer után kezdődnek megint az izgalmas programok. A tengerparti Sveti Juraj településbe érve mindenképp álljunk meg hosszabb vagy rövidebb időre. Hangulatos kisváros a maga romantikájával, egy kis szigetet ölel körbe az öböl, és a domb tetején lévő kereszttől mesés a kilátás. A strand meletti Konoba MUL étterembe üljetek be egy jó calamarira vagy kagylóra, mert itt az a legjobb és akár szobát is bérelhettek elég jó kilátással. A felsőkategóriás tengeri halakat (branzin, orada, skarpina) az összes étteremben felejtsétek el, mert méregdrágán árulják. Harmadáron megkapod Budapesten a Vöröshomárban készre sütve (vagy nyersen az Auchanban) a horvát Cromaris márka termékeit. Nekik az az erősségük, hogy a tengeri haltelepjeikről 48 órán belül 800km-es körzetben terítik a frissen feldolgozott halat, kell ennél több? Étteremben inkább szardellát, makrélát vagy oslić-ot (földközi tengeri hekk) egyetek. Legutóbb pár esős nap itt kényszerített rá Michael Gibney - Sous Chef című könyvének kiolvasására amit viszont le se tudtam tenni a kezemből. Iszonyatosan realisztikusan ír le egyetlen napot (24 órát) egy londoni menő étterem konyha frontvonalán. Csak megszállottaknak ajánlom! Ebből a kis faluból egy keskeny és kacskaringós út vezet felfelé a Velebit hegységbe, ahol a tengertől pár kilométerre már hűvös fenyőerdőben találjuk magunkat. Az Észak Velebiti Nemzeti Parkban szinte egészen a csúcson lévő Zavižan meterológiai állomásig fel lehet menni kocsival. Igyatok egy helyi gyógynövényteát a menedékházban, aztán mindenképp sétáljatok egyet a magashegységi botanikus kertjükben!
Remélhetőleg nem fogtok találkozni barnamedvével, de ha pont ez a célotok, akkor Kuterevón van egy rezervátum ahol többet is láthattok, párosával körbekerítve. Mivel jelenleg páratlanul vannak a macik, az egyikhez beköltöztettek egy németjuhászt, hogy ne unatkozzon, és láthatólag nagyon jól kijönnek egymással. Önellátásra rendezkedtek be az ottlakók, belépőt nem kérnek csak adományt és a világ minden részéről jönnek segíteni a telep fejlesztésébe. Szerintem ez egy jól álcázott hippitanya, de egy biztos: a medvék és ők is nagyon jól érzik itt magukat.
Az autópálya felett átérve Otočac városába, már a Gacka folyó völgyében találjuk magunkat, aminek a legvége a legszebb, de ne rohanjunk ennyire előre. Előtte még meg kell látogatnotok a kedvenc sajtüzememet a Sirana Runolist Otočac-ot. Többféle tehén- és kecskesajtjuk is van, de a kedvencem a 10 éven keresztül éremmel is jutalmazott Velebitski Sir juhsajt. A Gacka völgy végén tehetitek fel utazásotokra a koronát! Vrilo Gacka, azaz a Gacka forrása tulajdonképpen egy forrástó, ahová egy föld alatti barlangból ömlik ki az iható, jéghideg, kristálytiszta víz. A kis erecskék és apró vízesések régen vizimalmokat hajtottak meg, mielőtt útjára indították a patakot.
Az egyik ér egy fogaskerék áttétekkel felszerelt fakereket hajt meg, ami visszafogott sebességgel pörget egy rudat a grillező hely felett. Ünnepnapokon a helyiek bárányt húznak fel rá. A tó mellett kihagyhatatlan étterem található, ahol szlovéniai gasztrokalandjaitokat is lepipáló rostonsült pisztrángot kérhettek a legfinomabb blitvával és házikenyérrel.
Itt megaludni is érdemes a hazaút előtt. Viszont ha már jóllaktatok, látogassatok el a 3km-re lévő hasonló forrástóig, a Majerovo Vrilo-ig ami még gyönyörűbb. Skanzen működik a partján, ahol vízimalomban őrölt rozs-, zab- és búzalisztet is vásárolhattok, és a helyi öregek majd megpróbálnak mindenféle kézműves terméket rátok sózni: sajtokat, szörpöket, lekvárokat, aminek tényleg nehéz lesz ellenállni.
Lehet ezt még tetézni szerintetek? Gyalogtávra megbújva egy pisztrángtelep van, ahová bemenni nem lehet, de a bejáratánál friss halat, pástétomot, füstölt pisztrángot és pisztrángkaviárt (!) vásárolhattok. Érdekessége, hogy sok éve tenyésztik a kaliforniai pisztrángot, viszont a helyi fajta szaporításával nem boldogultak a betonmedencékben, de amióta földmedencében próbálkoznak, sikerrel jártak. 2x drágább mint a kaliforniai rokona. Na, tetszett a túra? Végigjárnátok? Ha igen, egyet ígérjetek meg: Budapest legközelebb hazafelé jusson csak eszetekbe, esetleg a Kistücsökben vacsorázva, vagy valamelyik balatoni halsütödében. Ha bármelyik helyről több program / infó kell, bátran keressetek meg a nagy interneten, szívesen segítek!
Az Autoreply támogatója a National Geographic. (forrás: Kreatív Online ) Ihász Zsolt
|