Tisztelt Szerkesztőség !
Azért keresem meg Önöket, mert az alábbi történetnek szeretnék vízhangot adni. Az esetünk ugyan személyes, de nem egyéni. A történetemben ezért nem említem sem a helyet, sem a személyeket, mert szerintem a problémában nagyon sokan vagyunk érintettek,mivel gyermekeink vannak veszélyben!
Múlt hét szombaton egy belvárosi szórakozóhelyre ment diák leányom (aki már elvileg nagykorú, hiszen betöltötte 18. életévét) és iskolatársai a mai fiatalság egyik nagy eseményére az „Afterparty”-ra. Bizonyára sokan tudják, hogy az érettségiző osztályok a szalagtűzés után elmennek egy nagy bulizásra, ami rendszerint előre lefoglalt helyen van, és az esemény általában zártkörű.
Erre már egy egész iparág jött létre, hogy ezen a napon partizzanak a fiatalok. Tehát egyenes következik ebből, hogy a rendezvényen az átlagkorosztály a 18. évet, ha eléri akkor az szerencsésnek mondható. Ugye tudjuk sokan, akiknek ilyen korú gyermekeink vannak, hogy már ugyan felnőttek páran, de csak papíron…, ennek ellenére ezeken a bulikon nem szokott jelen lenni felnőtt, csak az ottani személyzet bizonyos tagjai (a szervezők között is sok a diák), akik csak az üzletet látják gyermekeinkben.
Ez a parti is úgy indult, mint a többi, tánc, játék, iszogatás, jókedv. Amikor is elindultak hazafelé egy páran, és ekkor az én leányom a lépcsőn (mert, hogy levegőtlen pincehelyiségben voltak) felfelé belekapaszkodott egyik társába, és összeesett, elájult. Ekkor a személyzet részéről valaki odaszólt a fiúnak, aki elkapta, hogy : „itt nincs helye fetrengésnek, azonnal vigyék ki”, a szófogadó diák ki is vitte leányomat az utcára, ahol lefektette a földre, mert akkor már teljesen eszméletlen volt. Volt nagy ijedelem, egyre többen gyűltek a Leány köré, persze senki nem tudta félelmében, hogy mit is tegyen. Volt aki a mentőt hívta, volt aki a stabil oldal fekvést gyakorolta, volt, aki pofozgatta, volt aki locsolgatta. Az biztos, hogy mindenki segíteni akart, de miután még mindig nem tért magához, egyre kétségbeesettebbek lettek.
Ráadásul, mint az elején említettem, ez egy közösség, tehát az egyik társukért izgultak. Mire megérkeztek a mentők (20-25 perc) talán egy picit visszatalált lányomba az élet, de kommunikálni még nem tudott, a testhőmérséklete leesett 33 fokra.
Ekkor jött az újabb döbbenet, a mentősök komótosan felhúzták a gumikesztyűjüket, és közölték az aggodalommal teli segítő gyerekeknek, hogy : ”inkább vigyétek haza a barátotokat taxival”. Azért hál' istennek' az egyikük erőszakosságának köszönhetően ellátták, de persze előtte három fiú társának kellett feltennie a hordágyra.
A mentőautóban fordult a kocka, mert egy gyors teszt kizárta, hogy be lenne lőve, illetve hogy részeg. Ekkor megváltozott minden, kedvesek lettek a mentősök, és el is vitték az adott kórházba további kivizsgálásért. Azóta már jól van, szerencsére nincs semmi baja.
Biztos sokan gondolják úgy, hogy ha nem történt semmi komoly, akkor miért fordulok a médiához?! Hát azért, mert szeretném, ha sokan végig gondolnák, hogy akár nagyobb baj is történhetett volna. A gyerekek közelében lévő felnőttek, a szórakozóhely alkalmazottai és ama bizonyos biztonsági őrök akik a biztonságra és rendre kell felügyeljenek – akik miatt talán még biztonságban is tudhatnánk őket pedig „csak az üzletet látták gyermekeinkben” és mérhetetlen közönyről és nemtörődömségről tettek tanúbizonyságot.
Tudunk-e valamit tenni, egyrészt, hogy segítsük a fiatalságot, mi módon hogyan bulizzanak. Másrészt, hogy a vendéglátó egység, aki vállalja a fiatalok zártkörű bulizását, milyen felelősséget vállal ezzel, ha egyáltalán vállal. A személyzetben van-e olyan személy, akire bárki rábízná gyermekét. Egyszerűen létezik-e még az a fogalom, hogy „emberi segítség” Véleményem szerint, ha részeg, vagy akár be van lőve egy fiatal, akkor sem lehet magára és gyermek társaira hagyni hogy a hidegben kihűljön.
Miért van előbb az ítélet, mint a segítő szándék? Ráadásul a szórakozóhelyen megvásárolható italok, alkoholosakat is beleértve a tiszta üzlet miatt kerülnek eladásra. Igyon minden ott lévő pénzügyi keretei és belátása szerint, ha viszont az ön vagy társai kontrollja elvész és az alkohol túlzott fogyasztása miatt már terhessé, problematikussá válik egy gyerek – az már nem kell, rögtön kitessékelik (vagy társai vigyék ki) a szórakozóhelyről. Az ott lévő személyzetből (biztonsági őrök ??) már senkit nem érdekel az utcán, járdán fekvő gyerekkel mi is lesz. (ebben a konkrét esetben a történet főszereplője, ezen a helyen ráadásul nem ivott alkoholt) Így hát rengeteg kérdést vet fel bennem ez az eset…..
Az iskolák (nagyon okosan?) kimaradnak ebből a fajta „programból”, hogy ne kelljen felelősséget vállalniuk, a szülők hátra dőlnek, mert senki nem szeretne az a mumus lenni, aki megakadályozza a jó bulikat. Az egészségügyi dolgozóknak kevés a fizetésük (mellettük áll a társadalom), de azért van-e joguk a segítség nyújtás előtt ítélkezni?!. És, ha az a gyerek, aki taj részeg, az a felnőtt aki cukros, vagy éppen a negyedik stroke-ját kapja - tudjuk e előre, ránézésre látszik-e rajta, hogy beteg, vagy csak kiütötte magát? Van-e szüksége segítségre?
Véleményem szerint, aki ember MINDENKIN segít, aztán, ha már túl vagyunk a krízisen akkor lehet megdorgálni azt aki adott rá okot.
Azonban az, hogy itt tartunk, hogy az „afterparty” egy kontrollálhatatlan iparággá nőhette magát, arról semmiképpen sem az a diák tehet, aki éppen ott van, hanem MI szülők, MI pedagógusok, a rossz törvények, és mindenki aki a buliturizmusnak, így vagy úgy részese, haszonélvezője. Az is felmerül bennem, hogy azok a szülők, akik kifizetik az afterpatyra a belépőt, és gondolják, hogy egy zártkörű helyen szórakoznak gyermekeik tudják-e, hogy sok esetben a szerződést a bulizók részéről esetleg egy pár napja nagykorú 12. osztályos diák írta alá? Tudják-e, hogy a helyszínen nem lesz velük felnőtt, aki adott probléma esetén foglalkozik velük?
Tudják-e, hogy ezeken a helyeken nem tudják ellenőrizni, hogy kiskorú-e akit kiszolgálnak alkohollal?
Illetve, jártak-e Budapest belvárosában, az éjszakai életben az elmúlt pár évben, ugyanis a Buli turizmus előnyei, és hangulata mellett -sajnos- véleményem szerint nem vagyunk felkészülve az éjszakában előfordulható, az alkohol nagyobb fogyasztásából következendő problémákra.
Vagyis a OMSZ is nyilván nem kap sem fejpénzt, sem támogatást ezektől a szórakozóhelyektől azért, mert több részeg, belőtt emberhez megy ki, akikre a detox vár. Sajnos, őket is meg tudom érteni, de amikor az én lányom fekszik a földön, aki csak a levegőtlenségtől, a kevés folyadéktól elájult, akkor rögtön megijedek, hogy nagyobb baja is lehetett volna.
Ezt a írást több médiának is elküldöm, bízva abban, hogy hátha valaki komolyan foglalkozik ezzel. Leginkább figyelem felhívásnak szántam levelemet, miszerint azok a szülők, akiknek még 2-3 évük van az érettségi, a szalagavató megszervezéséhez. Tudjanak róla, mert csak Ők tehetnek valamit……
Köszönöm, hogy meghallgattak,
egy Édesanya...
|
|